3 C
Brno
Pondělí, 22 dubna, 2024

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále...

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění. Mezičtvrtletní...

Chce-li Evropa více plynu, ať spustí Nord Stream 2, vzkázal Putin

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl odpovědnost Ruska za energetickou krizi v Evropě a řekl, že pokud chce Evropská unie více plynu, tak ať zruší sankce, které brání zprovoznění plynovodu Nord Stream 2.

Putin pro média na okraj summitu Šanghajské organizace spolupráce, která se koná v uzbeckém Samarkandu, řekl, že „je-li situace v Evropě tak vážná, stačí zrušit sankce na Nord Stream 2. Ten má kapacitu 55 miliard kubických metrů ročně“.

Plynovod Nord Stream 2, který má přepravovat zemní plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa a projíždí prakticky stejnou trasou jako starší Nord Stream 1, je již dokončen, Německo jej však pro válku na Ukrajině odmítlo zprovoznit. Navíc poté, co v reakci na válku západní státy uvalily na Rusko bezprecedentní sankce, Moskva omezila dodávky plynu do Evropské unie a ceny suroviny prudce vzrostly.

Evropa obvinila Rusko, že využívá energie jako zbraň za sankce, které Západ uplatňuje vůči Moskvě pro invazi na Ukrajinu. Moskva však tvrdí, že jsou to západní země, které vedou proti Rusku ekonomickou válku a západní sankce, které vyřadily z provozu plynovod Nord Stream 1. Ten je klíčovou trasou pro dodávky suroviny do Německa, nejsilnější evropské ekonomiky.

V souvislosti s Nord Stream 1 Putin začátkem září oznámil, že za odstavení tohoto plynovodu je zodpovědný Západ a dodávky plynu do Evropy se mohou obnovit poté, co se uvolní sankce proti Rusku, což mu umožní opravit turbíny.

Reviews

Další články autora