Čtvrtek, 25 července, 2024
22.9 C
Brno

Osm míst, ve kterých byste měli zažít vánoční trhy

Kam za vánoční atmosférou u nás au sousedů?

Vánoční trhy se tradičně konají od 23. 11. do 22. 12. na Hlavním a Hviezdoslavově náměstí, ale najdete je například i na náměstí u nákupního centra na břehu Dunaje a na Hradě.

Tak jako v každém městě, iv Bratislavě ochutnáte především místní gastronomické speciality, jako různé koláče, vánoční cukroví, kachní speciality, slovenská vína, punče a medovinu.

Kromě nich zde naleznete i stánky s tradičními vánočními suvenýry a handmade produkty, jako jsou svíčky, kožešinové čepice, šály, ručně foukané skleněné ozdoby, malovaná keramika, dřevěné hračky, šperky či knihy.

Na Hviezdoslavově a Primaciálním náměstí a při nákupním centru u Dunaje budou opět umístěny ledové plochy pro bruslaře. Brusle vám zde také půjčí.

Na návštěvníky čeká i kulturní program v podobě swingového orchestru is taneční školou.

Dne 16. 12. si můžete do SND zajet na Vánoční koncert. Pravidelně na něm odeznívají vánoční písně, operní árie, slovenské a světové koledy v podání předních slovenských sólistů.

Vánoční atmosféru ve městě doplní i vánoční vysvícená a vyzdobená tramvaj s krbem a hrajícími koledami. Můžete se jí projet v centru města.

Trnava
Adventní trhy v Trnavě vás jistě naladí na tu správnou vánoční atmosféru.

Od 30. 11. do 22. 12. je pro návštěvníky připraven pestrý hudební program, jedinečné akce a dobroty od výmyslu světa, které budou provoňovat z tamních stánků.

Každý prosincový víkend se v Kostelu sv. Jakuba odehraje adventní koncert. Poslechnout si zde budete moci lidovou pěveckou skupinu Trnky, Horehronských chlapců a také koncert Marie Čírové.

O vánoční náladu se v poslední předvánoční sobotu postarají operní hvězdy. Koncerty začínají vždy ve 20.00 po mši.

Nádhernou atmosféru tohoto období si v Trnavě můžete zpestřit i výstupem na Městskou věž s průvodcem v historickém kostýmu.

Dozvíte se něco io legendách, kterými je věž opředena a po výstupu až na samý vrchol ve světle lucerny vás čeká překvapení.

Košice
Adventní období ve východoslovenské metropoli, které trvá od 5. 12. do 23. 12., se již několik let nazývá Košické pohádkové Vánoce.

Tamní Hlavní ulice, která je nejdelší pěší zónou na Slovensku, se přeměňuje na kouzelné místo vyzdobené stromky, plné dřevěných stánků, tradičních jídel a nápojů.

Těšit se zde můžete na známý primátorský punč, svařená vína ze všech koutů Slovenska, horké čaje a čokoládu, perníky, bramborové placky, klobásy a také na ručně vyráběné vánoční ozdoby.

Stálicí na trhu je i vaření andělské zelňačky. Výtěžek z jejího prodeje putuje pro charitativní účely.

Trhy tradičně doplňuje také živý betlém a pestrý doprovodný program.

Speciální atmosféru má otevření vánočních trhů, které se koná v předvečer svátku sv. Mikuláše, když se po programu rozsvítí vánoční stromek.

Olomouc
Tradiční vánoční trhy v historickém centru, pestrý program, adventní zvyky, dobové atrakce, vyřezávaný betlém, zpívání koled na náměstí a více než 80 stánků s vánočním zbožím naleznete v metropoli střední Moravy.

Vánoční trhy nabízejí jako jediná v České republice originální norimberská vína a punč.

Složení vína je přísně kontrolováno a po generace je receptura každého výrobku stejná.

Rozmanité druhy punčů, svařeného vína a dalších horkých nápojů ochutnáte na každých vánočních trzích, ale sotva až tolik druhů jako právě v Olomouci, kde se z punče a norimberského vína stal vánoční fenomén.

Vánoční trhy se konají od 23. 11. do 23. 12. na Horním a Dolním náměstí. Vystoupí zde množství hudebních skupin všech žánrů, uvidíte i vyřezávaný betlém ak dispozici bude i kluziště.

Brno
Jihomoravská metropole byla prvním městem v Česku, na jehož náměstí se v roce 1924 objevil vánoční strom. Tak jak se do Vídně chodí na punč, do Brna se turisté těší na turbomošt.

Poprvé byl představen v roce 2009 a od té doby se stal oblíbeným vánočním nápojem domácích i návštěvníků města. Jedná se o stoprocentní jablečný mošt doplněný pravou jablkovicí a speciální směsí koření.

Vánoční trhy zde začínají v pátek 23. 11. slavnostním rozsvícením vánočního stromu na Náměstí svobody a potrvají až do 28. 12.

Brněnské Vánoce 2018 návštěvníky přivítají na Náměstí svobody a na Dominikánském náměstí, ale adventními trhy ožije i Moravské náměstí či Zelný trh.

Atmosféru centrálního Náměstí svobody si užijí především ti, kteří se rádi baví společně se stovkami dalších lidí, rádi se seznamují a ocení ruch centra města.

Originální drinky zde budou k dispozici nejen ve stáncích, ale také v bílé kopuli Zimního baru, a to vše za doprovodu živé hudby.

Intimnější atmosféru nabídnou Gurmánské Vánoce na Dominikánském náměstí.

Ty vyhledávají především rodiny s dětmi či příznivci dobrého jídla. Oko potěší i dřevěný betlém v životní velikosti před slavnostně nasvícenou budovou Nové radnice.

Schloss Hof
Pohádkovou předvánoční atmosféru si můžete vychutnat na rakouském zámku Schloss Hof, nedaleko Bratislavy, který má i ve studených zimních měsících neopakovatelné kouzlo.

Vánoční trhy se zde konají každý víkend od 17. 11. do 23. 12. Více než 90 vystavovatelů zde ve vnitřních i vnějších prostorách zámku odprezentuje rozmanitý sortiment tradičních výrobků.

Vydejte se na procházku mezi stánky s vánočními ozdobami s pestrými drobnostmi, které mohou být pro vás i inspirací pro vánoční výzdobu či vánoční dárky.

Čekají zde na vás i ukázky uměleckých řemesel či kulinářské speciality. Děti jistě potěší kolotoče, vláček, živé jesličky, tvůrčí dílny i kouzelník Flo Mayer se svou interaktivní kouzelnickou show.

Zámecké komnaty tvoří kulisu vánoční výstavy Tichá noc, svatá noc – 200. výročí vánoční koledy, která zachycuje příběh této známé vánoční písně, kterou složil rakouský skladatel Franz Xaver Gruber.

Familypark
Oblíbený rodinný zábavný Familypark u Neziderského jezera se během prvních dvou adventních víkendů, 30. 11. – 2. 12. a 7. 12. – 9. 12., změní na opravdovou zimní pohádkovou krajinu s více než 600 vánočními stromky .

Podle přízně počasí si můžete s dětmi vyzkoušet tamní atrakce, setkat se se Santa Clausem či navštívit zoo. Zažijete zde jedinečnou vánoční show s maskotem Filippem a jeho hosty.

Všechny věkové kategorie potěší také vánoční trhy. Než si budou děti na ohni opékat pěnové bonbóny marshmallows, dospělí mohou zatím popíjet skvělý punč a užívat si kouzelného předvánočního období.

Vídeň
Vánoční trhy v rakouské metropoli jsou považovány za jedny z nejkrásnějších. Konají se na více místech, ten největší je na náměstí Rathausplatz před radnicí a každoročně se zaplní turisty z celého světa.

Nachází se zde zhruba 150 prodejních stánků, kde naleznete vánoční ozdoby a dekorace, dárky, umělecko-řemeslné výrobky, kulinářské dobroty, sladkosti a nápoje na zahřátí, které se čepují do keramických hrníčků s vánočním motivem.

Milovníci bruslení zde mají k dispozici také kluziště. Ti nejmenší se jistě rádi svezou na kolotoči, vláčku či navštíví vánoční dílničky v útrobách radnice. Vánoční trhy najdete také před zámky Schönbrunn, Hofburg a Belveder.

Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu, v centru města, ctí dávné tradice. Vánoční trhy se zde konaly již v roce 1772.

Dnes zde najdete zejména výrobky uměleckých řemeslníků, skleněné ozdoby, tradiční betlémy a keramiku. Zcela ve stylu kulinářských zážitků je adventní trh se specialitami před Státní operou.

Hot this week

Výroba svatebních oznámení: Krok za krokem k osobnímu a originálnímu designu

Výroba vlastních svatebních oznámení představuje jedinečnou příležitost pro páry...

Mzdy se mají zvyšovat i ostatním zdravotníkům v nemocnicích

Na stole má být již konkrétní návrh. Platy se mají...

Ministři budou vracet část platu, už na jaře ho měli mít zmražený

Pro vysoký veřejný dluh se ministrům zmrazují platy. Členové vlády...

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění. Mezičtvrtletní růst ekonomiky...

Topics

Výroba svatebních oznámení: Krok za krokem k osobnímu a originálnímu designu

Výroba vlastních svatebních oznámení představuje jedinečnou příležitost pro páry...

Mzdy se mají zvyšovat i ostatním zdravotníkům v nemocnicích

Na stole má být již konkrétní návrh. Platy se mají...

Ministři budou vracet část platu, už na jaře ho měli mít zmražený

Pro vysoký veřejný dluh se ministrům zmrazují platy. Členové vlády...

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění. Mezičtvrtletní růst ekonomiky...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Evropská komise navrhne okamžitá opatření ke zmírnění cen elektřiny

Rusko označila šéfka Evropské komise za nespolehlivého dodavatele, který...

Bitcoin padl pod 19 000 dolarů a dostal se nejníže od června

Důvodem je negativní vývoj na akciových trzích a posilování...
spot_img

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img