23.9 C
Brno
Pondělí, 27 května, 2024

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále...

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění. Mezičtvrtletní...

Peněz jim vyčlenili dostatek, k omezení vlaků by podle ministerstva nemělo přijít

Prostředky vyčleněné v návrhu rozpočtu jsou podle ministerstva dostačující.

Navýšení prostředků na železniční a silniční dopravu pokryje rostoucí výdaje spojené s inflací a cenami energií. Pro TASR to v souvislosti s návrhem rozpočtu veřejné správy na roky 2023 až 2025, který schválila vláda, uvedl odbor komunikace ministerstva dopravy a výstavby.

Ministerstvo ujistilo, že k omezení vlakových spojů by nemělo dojít.

Na železniční dopravu jsou na rok 2023 v návrhu rozpočtu plánovány výdaje, včetně výdajů Železnic Slovenské republiky (ŽSR) a Železniční společnosti Slovensko (ZSSK), v částce 1,33 miliardy eur, což ve srovnání se schváleným rozpočtem roku 2022 představuje zvýšení o 310 milionů eur.

„Ujišťujeme veřejnost, že prostředky vyčleněné na železniční dopravu jsou dostačující k tomu, aby nemuselo přijít k omezením spojů,“ zdůraznil pro TASR resort dopravy s tím, že navýšení prostředků pokryje i výdaje spojené s cenami energií.

V návrhu rozpočtu veřejné správy na roky 2023 až 2025 se mimo jiné konstatuje, že vzhledem k vysokým cenám energií v současném krizovém období je třeba sladit rozsah železniční dopravy s finančními možnostmi státu a přijmout opatření na snížení spotřeby energií.

V případě přijetí opatření, týkajících se úpravy kapacity vybraných vlaků, optimalizace řazení vozidel s ohledem na jejich energetickou spotřebu a omezení části spojů, má jít jen o dočasná opatření bez vlivu na přijaté závěry plánu dopravní obslužnosti.

Vláda v pátek schválila návrh rozpočtu veřejné správy na roky 2023 až 2025. Vyplývá z něj, že deficit veřejných financí by měl v příštím roce vzrůst na 6,44 procenta HDP z letošních téměř 5 procent.

Reviews

Další články autora