3 C
Brno
Pondělí, 22 dubna, 2024

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále...

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění. Mezičtvrtletní...

Plocha osetá jarními plodinami na Ukrajině oproti loňskému roku vzrostla o 10 %

Ukrajinští farmáři do čtvrtka zaseli různé jarní plodiny na přibližně 400.000 hektarech, což je o desetinu více než ke stejnému datu loňského roku. A to i přes ruskou invazi. Uvedl to státní tajemník ministerstva zemědělství Taras Vysockij.

Dodal přitom, že ani nedostatek paliva neovlivnil setí. „Jednáme s dodavateli, aby se výsevní kampaň nezastavila,“ řekl Vysockij v televizi.

Představitelé ukrajinského resortu zemědělství však tento měsíc upozornili, že plocha, na které se pěstují jarní plodiny, by se v roce 2022 mohla ve srovnání s loňským rokem zmenšit o více než polovinu na přibližně 7 milionů hektarů oproti 15 milionům hektarů před invazí.

Varovali, že zemědělci by mohli zasít méně slunečnice a kukuřice, ale zvětšit plochu osetou obilovinami, jako jsou ječmen a oves. Ukrajina od invaze pozastavila vývoz žita, ovsa, prosa, pohanky, soli, cukru, masa a skotu a zavedla vývozní licence na pšenici. Její export brzdí také válka.

Vysockij ve čtvrtek uvedl, že Ukrajina měla do konce března v zásobách 13 milionů tun kukuřice a 3,8 milionu tun pšenice.

Minulý týden nový ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj řekl, že zásoby obilí na export dosáhly 7,5 miliardy USD (6,74 miliardy eur), ale neupřesnil, o jaký objem jde. Dodal jen, že globální ceny potravin budou nadále růst, pokud se situace na Ukrajině nezmění.

TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters.

Reviews

Další články autora