2.9 C
Brno
Pondělí, 22 dubna, 2024

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále...

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění. Mezičtvrtletní...

Tipy na opravdu smysluplné vánoční dárky

Darujte kozu, doučování či strom.

Čekají nás vánoční svátky, jaké většina z nás ještě nezažila. Komornější, tišší a možná i skromnější. Mnozí z nás si však až nyní mohli naplno uvědomit, jak důležitá je pomoc těm, jejichž svátky úzce souvisí s ochotou druhých lidí podělit se.

Několik tipů na ušlechtilé projekty nabízíme v následujícím výběru.

Více než 70 tisíc dětí vyrůstá na Slovensku v rodinách, které vede jen jeden rodič.

Právě tyto děti a jejich rodiny jsou výrazně ohroženy chudobou.

„To je obrovský problém,“ řekla pro SME ředitelka organizace Jeden rodič Eva Marková. „Procento rodin s jedním rodičem, které jsou ohroženy chudobou, je téměř 40 procent. V tomto případě říkáme o takové chudobě, kdy si rodina nemůže dovolit kupovat maso a čerstvé ovoce a zeleninu,“ dodává.

Pomoci můžete díky akci Chlebodárce nebo přímo prostřednictvím darovacího portálu

Darujte kozu, ovci, včely nebo kuřátka
Napadlo vás někdy, jak může jedno zvíře změnit život celé rodiny? Nezisková organizace Člověk v ohrožení dává v rámci svého projektu Skutečný dárek možnost pomoci chudým rodinám v Africe.

Pokud rodině darujete kozu za 35 eur, dáváte jí každý den výživné mléko, ale i její budoucí kůzle, které mohou následně zpeněžit. Chudým rodinám rovněž pomůže i dvacet kuřátek za 10 eur, včelí úl za 25 eur či ovce za 30 eur.

Darujte strom v lese i ve městě
Bez stromů je naše planeta odsouzena k zániku. Chcete-li tedy darovat smysluplný dárek a zároveň pomoci přírodě, darujte někomu strom.

Lesoochranářské uskupení VLK už léta usiluje o záchranu přírody prostřednictvím soukromé přírodní rezervace Vlčia, která se nachází v Prešovském kraji v pohoří Čergov v katastru obce Olejníků.

VLK je majitelem lesa již od roku 1998 a od té doby se v tomto lese nezasahuje: netěží se tam dřevo, nesadí stromy, nevytahují se mrtvé kmeny a v lese se neloví. Podpořit jejich úsilí o obnovu lesa můžete koupi stromu za 50 eur.

O obnovu stromů a dřevin usiluje i hlavní město Slovenska prostřednictvím iniciativy 10 00 stromů.

Přispět k zelenější Bratislavě můžete libovolnou částkou od 5 do 250 eur nebo podpořit vysazení a péči o „vlastní“ strom v hodnotě 700 eur

Pomozte týraným ženám
Na Slovensku má zkušenost s násilím každá třetí žena. Až 34% žen během jednoho roku zažije fyzické nebo sexuální násilí ze strany svého partnera.

Násilí na ženách je důsledkem dlouhodobě zakořeněných genderových stereotypů a nastavení ve společnosti, která násilí na ženách zlehčuje, přehlíží, někdy i tají a zamlčuje.

Jednou z možností, jak pomoci, je koupit si novou knihu Šťastné náhody, která obsahuje povídky jedenácti slovenských autorek. V knize naleznete texty Mariany Čengel Solčanské, Veroniky Homolové Tóthové, Hany Lasicové a autorkou předmluvy je prezidentka České republiky Zuzana Čaputová, pro kterou je jednou z priorit pomoc obětem domácího násilí jednou z priorit.

Výtěžek z prodeje knihy je určen týraným a zneužívaným ženám s dětmi ve složité životní situaci, aby mohli snáze začít nový život.

Pomozte lidem bez domova
Lidé bez domova jsou v zimních měsících extrémně zranitelní a každý den jim jde o život. Pomoci jim však můžete mnoha způsoby.

Jedním z nich je i projekt Adoptuj si postel, kterou organizuje Depaul Slovensko, organizace dlouhodobě pomáhající lidem bez domova.

Vybrat si můžete tři různé typy postelí poskytující různé typy péče o lidi bez domova. Jednoduché lůžko v noclehárně za 9 eur, postel v útulku za 15 eur nebo postel, která poskytuje šanci na léčbu za 39 eur.

Dárek pro osamělé seniory
Pro osamělé seniory bez rodiny a příbuzné nepatří Vánoce k nejšťastnějším dnům.

S pomocí velkodušných dárců se však mohou alespoň částečně rozjasnit.

Projekt Vánoční zázrak dává možnost obdarovat konkrétním darem osamělého člověka, který si z vlastních zdrojů nemůže dovolit často ani základní a pro život důležité věci.

Darujte doučování dětem z komunitních center
Ne všichni máme stejnou startovací čáru a jedinou cestou, jak se dostat z nevýhodných podmínek, je vzdělání.

Mnohé děti z romských rodin o změnu stojí, ale potřebují podporu. Právě jim můžete pomoci a zprostředkovat jim měsíc (či více) trvající doučování.

Člověk v ohrožení ho zprostředkovává v rámci již zmiňovaného projektu Skutečný dárek.

Doučování, psaní úkolů či osvojování základních školních dovedností může být pro mnohé děti nejdůležitějším dárkem v jejich životě. Měsíc doučování stojí 20 eur.

Pomoc komukoli, kdo to potřebuje
Mnoho lidí se ze dne na děd dostane do náročné životní situace a není v jeho silách ji řešit.

Rodiče těžce nemocných dětí, jejichž léčba je finančně náročná, rodiny po ztrátě blízkého, lidé s handicapy a mnoho jiných ocení každou pomoc, které si vaše peněženka možná ani nevšimne.

Nezisková organizace LIDÉ LIDEM nabízí prostřednictvím online dárcovství možnost nabízet a přijímat pomoc po celý rok a právě v předvánočním období se soustředí na kampaň Nečekejte do Vánoc.


Redakce radí: Potěšte své blízké sladkou drobností, vyzkoušejte recepty na cukroví


Reviews

Další články autora