S analytikem Janem Pištem o řešeních energetické krize.
Vysoké tržní ceny elektřiny a plynu trápí už několik měsíců nejen Slovensko či Evropskou unii, ale také celý svět. Zatímco tyto důležité komodity se na burze prodávají za částky desetinásobně vyšší než před rokem, domácnosti, ale i podnikatelé se právem obávají, co bude dál. Vláda hledá řešení již několik měsíců, v posledních týdnech energiím věnovala snad každé jednání.
Více světla sliboval do celé věci vnést minulý týden summit energo ministrů na půdě Evropské unie, který však skončil bez konkrétních cílů. Nejblíže mají ministři jednat na konci září.
Nalezení celoevropského řešení by přitom usnadnilo situaci nejedno národní vlády a do velké míry na něj spoléhá i ta slovenská.
Na jaké účty za energie se tuto zimu připravit, jaká všemožná opatření chystá slovenská vláda a Brusel, proč energetický nacionalismus není dobrým řešením a co by lidem naopak pomohlo, se Eva Frantová v podcastu Index ptá energetického analytika společnosti JPX Jána Pišty.
Přehled zpráv
Evropská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,25 procenta. Jedná se již o druhé zvýšení úroků, které má pomoci zkrotit vysokou inflaci. Růst klíčové sazby ovlivňuje také úroky slovenských hypoték.
Eurokomise zvažuje, že Maďarsku vyplatí o 20 procent méně eurofondů. Důvodem jsou „systémové problémy s korupcí“ v této zemi. Eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn v této souvislosti ostatní členy kolegia komisařů upozornil na „chronickou neschopnost“ maďarské vlády bojovat proti podobným jevům.
Rusko vyvíjí tlak na Německo, aby otevřelo plynovod Nord Stream 2. Ten je sice postaven, ale nikdy se nedostal do provozu. Ruský velvyslanec v Berlíně Sergej Nečajev nabídl Německu, že by se přes něj mohly realizovat dodávky, které běžně tekly plynovodem Nord Stream 1. Ten je v současnosti mimo provoz, což německá vláda považuje za nátlakovou hru Moskvy.
Hoteliérům přibývá hostů, je jich ale stále méně než před pandemií. V červenci stoupla návštěvnost meziročně o 4,1 procenta. Ve srovnání s předcovidovým obdobím stále chybělo v ubytovacích zařízeních sto tisíc hostů.
Slovenské elektrárny v pondělí 12. září ukončily zavážení paliva do reaktoru 3. bloku jaderné elektrárny Mochovce. V reaktoru je již 312 palivových a 37 regulačních kazet. Správnost zavezení kazet v současnosti kontrolují inspektoři Úřadu jaderného dozoru spolu s experty Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
Ministři financí Evropské unie podpořili poskytnutí další finanční pomoci Ukrajině. Má jít o pět miliard eur ve formě půjček. Tento krok schválily všechny členské státy včetně Slovenska. Jedná se o druhou část slíbeného balíku z května ve výši devíti miliard eur.