3 C
Brno
Pondělí, 22 dubna, 2024

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále...

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění. Mezičtvrtletní...

Elektřina bude dražší, potvrdil Hirman. Opatření možná budou stát více než celá pandemie

Ministra čeká ještě diskuse k boji proti drahým energiím v Evropské komisi.

Ceny elektřiny v příštím roce porostou. Bez dalších detailů to potvrdil ministr hospodářství Karel Hirman.

„Elektřina bude dražší, ale bude na snesitelné úrovni, kterou si bude moci dovolit každý,“ řekl v diskusním pořadu rádia Expres Braňo Závodský živě Hirman.

Více než pandemie
Opatření v boji proti drahým energiím, o kterých by už tento týden měla jednat vláda a následně parlament, možná budou stát podle něj více než celá pandemie koronaviru.

Ministerstvo hospodářství ve spolupráci s jinými resorty podle ministra kromě opatření pro snesitelné zdražování elektřiny připravují i opatření, která by měla pomoci i odběratelům, kteří by nakonec nezvládli ani snesitelné zvýšení cen elektřiny.

„Připravují se i souběžná opatření, která by měla ochránit i ty nejchudší,“ dodal Hirman.

Drahé energie chce ministr kompenzovat iz evropských zdrojů. „Budou to opatření, která nemají od druhé světové války obdobu,“ míní Hirman.

Ministra čeká ještě diskuse k boji proti drahým energiím v Evropské komisi.

„Diskuse na úrovni Evropské komisi je bouřlivá. My však chceme zachovat jednotný evropský trh. Odstřihnout se a vytvořit si izolované ostrovy je cesta do pekla,“ konstatoval Hirman.

Musíme mít také přítok plynu
Dostatečné zásoby zemního plynu v plynových zásobnících nebudou postačovat pro bezproblémové dodávky plynu na Slovensku během zimní topné sezóny.

„Na to, abychom překlenuli zimu bez problémů, musíme mít i dostatečný přítok plynu, nejen dostatek plynu v zásobnících. Potřebujeme zachovat dostatečný přítok plynu do evropské sítě. Pokud to bude pokračovat tak jako dosud, tak plynu bude dost,“ řekl.

Ministr potvrdil, že Slovensko patří mezi evropské země s nejvíce naplněnými plynovými zásobníky.

Slovenské zásobníky plynu jsou podle státního tajemníka ministerstva hospodářství Karla Galeka naplněny na více než 80 procent, je v nich přes 30 terawatthodin plynu. Z toho 65 procent je určeno pro slovenský trh. Díky dodatečným kontraktům by také mělo na Slovensko do konce roku přitéct dalších 10 terawatthodin plynu.

Do konce topné sezóny, čili do konce března příštího roku, to bude dalších 7,8 terawatthodin. Průměrná spotřeba plynu na Slovensku během topné sezóny je přitom zhruba 32 terawatthodin.

Reviews

Další články autora