2.9 C
Brno
Pondělí, 22 dubna, 2024

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále...

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění. Mezičtvrtletní...

Unie si chce stanovit ambicióznější cíl snižování emisí, vyplývá z návrhu

Unie loni přislíbila snížit své čisté emise do roku 2030 o 55 procent.

Evropská unie plánuje posílit svůj cíl v oblasti boje proti globálnímu oteplování v rámci pařížské klimatické dohody, zřejmě to však neudělá před letošním summitem OSN o klimatu. Vyplývá to z návrhu dokumentu, k němuž se dostala agentura Reuters.

V návrhu vyjednávacího mandátu EU pro listopadovou klimatickou konferenci COP27 se uvádí, že Unie má v úmyslu aktualizovat svůj takzvaný vnitrostátní stanovený příspěvek (NDC) k plnění Pařížské dohody z roku 2015.

Evropská unie, třetí největší producent emisí na světě, přislíbila snížit své čisté emise do roku 2030 o 55 procent ve srovnání s úrovněmi z roku 1990. Je to jeden z nejambicióznějších cílů z velkých ekonomik, přibližuje Reuters.

Představitelé Unie doufají, že tento cíl bude možné ještě o několik procent zvýšit. Důvodem je to, že soubor klimatických opatření EU zaměřený na 55procentní redukci emisí byl předložen v červenci 2021 a od té doby byly jeho části upraveny na ambicióznější.

Podle citovaného návrhu je EU připravena „ve vhodnou dobu“ aktualizovat svůj NDC v souladu s konečnou verzí plánu Fit for 55, tedy balíčku klimatických opatření, o kterých jednají členské státy a europoslanci. Jednání by podle očekávání měla skončit až příští rok, není proto pravděpodobné, že by Unie mohla potvrdit nový cíl před konferencí COP27.

Návrh jednacího mandátu se ještě může změnit, než jej země Evropské unie v říjnu schválí, upozorňuje Reuters.

Někteří odborníci uvedli, že pokud by Unie jasně oznámila, že si plánuje stanovit vyšší cíl, zvětšilo by to tlak na ostatní producenty emisí. V roce 2023 bude OSN přezkoumávat cíle všech zemí a to, jak je hodlají plnit.

Reviews

Další články autora