2.9 C
Brno
Pondělí, 22 dubna, 2024

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále...

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění. Mezičtvrtletní...

Mzdy se mají zvyšovat i ostatním zdravotníkům v nemocnicích

Na stole má být již konkrétní návrh. Platy...

Evropská investiční banka dá 10 miliard eur pro regiony nejvíce zasažené odklonem od fosilních paliv

Tento nástroj neignoruje ani komunity, které se opírají o těžbu uhlí a znečišťující odvětví.

Evropská komise a Evropská investiční banka ve středu oznámily, že podepsaly dohodu o úvěrovém nástroji pro veřejný sektor, který je třetím pilířem Mechanismu spravedlivé transformace.

Tento nástroj bude financovat veřejné investice v regionech EU nejvíce zasažených přechodem na klimaticky neutrální hospodářství.

EIB ve zprávě pro média upřesnila, že uvedený nástroj zkombinuje až 10 miliard eur v půjčkách a 1,5 miliardy eur v grantech z rozpočtu EU.

Mechanismus spravedlivé transformace řeší sociální a ekonomické účinky přechodu na klimatickou neutralitu. Sestává ze tří pilířů financování: fond pro spravedlivou transformaci; specializovaný plán spravedlivé transformace v rámci programu InvestEU a úvěrový nástroj pro veřejný sektor.

Dohoda připravuje půdu pro území a regiony eurobloku, které jsou nejvíce postiženy přechodem na klimaticky neutrální hospodářství tak, aby mohly využívat granty a půjčky v rámci úvěrového nástroje pro veřejný sektor.

Tento nástroj je součástí Mechanismu spravedlivé transformace v rámci Evropské zelené dohody, přičemž neignoruje ani komunity, které se opírají o těžbu uhlí a znečišťující odvětví.

Úvěrový nástroj nabízí subjektům veřejného sektoru s naplánovanými investičními projekty v zasažených regionech kombinaci půjček EIB a grantů EU, čímž se sníží finanční zatížení veřejných finančních zdrojů. Mají-li být projekty oprávněné, musí se nacházet na územích, nebo z nich musí mít prospěch území, která členské státy identifikovaly jako území čelící největším výzvám souvisejícím s odklonem od fosilních paliv a uhlíkově náročných odvětví.

V méně rozvinutých regionech (s HDP na obyvatele méně než 75 % průměru EU) může součást grantu EU dosáhnout až 25 % výše úvěru EIB pro každý projekt.

Dohoda do roku 2027 zpřístupní financování EIB až do výše 10 miliard eur s cílem mobilizovat investice na snížení socioekonomických nákladů na zelenou transformaci, čímž se usnadní vytváření nových podniků, pracovních míst a infrastruktury. Potenciální příjemci mohou požádat o poradenskou podporu Poradenského centra InvestEU na přípravu a realizaci projektů.

Reviews

Další články autora