3 C
Brno
Pondělí, 22 dubna, 2024

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále...

Mzdy se mají zvyšovat i ostatním zdravotníkům v nemocnicích

Na stole má být již konkrétní návrh. Platy...

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění.

Mezičtvrtletní růst ekonomiky eurozóny se ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,8 z 0,7 procenta v prvních třech měsících roku.

Předběžný odhad přitom signalizoval, že se jeho tempo nezmění. TASR o tom informuje na základě v pátek zveřejněných údajů statistického úřadu Eurostat.

Článek pokračuje pod video reklamou
Důvodem revize hospodářského růstu eurozóny směrem vzhůru bylo zotavení výdajů domácností po pololetí stagnace i přes snížení jejich disponibilních příjmů v důsledku spirálovitě stoupající inflace.

Nejvýraznější růst mělo Nizozemsko
V celé Evropské unii se hrubý domácí produkt (HDP) ve druhém čtvrtletí 2022 po úpravě o sezónní vlivy zvýšil o 0,7 procenta oproti prvním třem měsícům roku, kdy mezičtvrtletně stoupl o 0,8 procenta. Tempo jeho růstu se tak zpomalilo.

V meziročním srovnání vzrostl sezónně očištěný HDP v období duben-červen 2022 v eurozóně o 4,1 procenta a v EU o 4,2 procenta. To bylo pomalejší tempo než v prvním kvartálu, když se zvýšil o 5,4 procenta v eurozóně a o 5,5 procenta v EU.

Na ilustraci, HDP Spojených státech se ve druhém čtvrtletí 2022 v mezičtvrtletním srovnání snížil o 0,1 procenta (-0,4 procenta v 1. čtvrtletí 2022) a meziročně stoupl o 1,7 procenta (o 3,5 procenta v prvních třech měsících 2022).

Mezi členskými státy EU, jejichž údaje měl Eurostat k dispozici, nejvýraznější mezičtvrtletní růst HDP zaznamenaly ve druhém čtvrtletí Nizozemsko (2,6 procenta), Rumunsko (2,1 procenta) a Chorvatsko (2 procenta).

Pokles nahlásily Polsko (-2,1 procenta), Estonsko (-1,3 procenta), Lotyšsko (- jedno procento) a Litva (-0,5 procenta).

Výdaje domácností se zvýšily
Během druhého čtvrtletí 2022 se výdaje domácností na konečnou spotřebu zvýšily o 1,3 procenta v eurozóně ao 1,2 procenta v EU (po nulovém růstu v eurozóně i EU v předchozím čtvrtletí). Výdaje vlády na konečnou spotřebu stouply o 0,6 procenta v eurozóně iv EU.

Tvorba hrubého fixního kapitálu vzrostla v eurozóně o 0,9 procenta a v EU o 0,7 procenta, vývoz se zvýšil o 1,3 procenta v eurozóně ao 1,4 procenta v EU a dovoz stoupl o 1,8 procenta v euroregionu ao 1, 9 procenta v celé Unii.

Výdaje domácností na konečnou spotřebu měly pozitivní příspěvek k růstu HDP v eurozóně iv EU, a to v obou na úrovni 0,6 procentního bodu. Příspěvky z konečných vládních výdajů byly také pozitivní a dosáhly 0,1 procentního bodu. v obou blocích.

Také příspěvky z tvorby hrubého fixního kapitálu byly pro eurozónu i pro EU stejné, a to 0,2 procentního bodu. Příspěvky vnější bilance byly však záporné a dosáhly shodně -0,2 procentního bodu. A zároveň příspěvky změny stavu zásob byly pro oba bloky zanedbatelné.

Eurostat informoval také, že ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím 2019, posledním před vypuknutím pandemie onemocnění covid-19, byl HDP po úpravě o sezónní vlivy v uplynulém druhém kvartálu v eurozóně vyšší o 1,8 procenta av EU 2,3 procenta. V případě Spojených států byl HDP o 2,6 procenta vyšší než ve čtvrtém čtvrtletí 2019.

Reviews

Další články autora