23.9 C
Brno
Pondělí, 27 května, 2024

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále...

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění. Mezičtvrtletní...

Ministři budou vracet část platu, už na jaře ho měli mít zmražený

Pro vysoký veřejný dluh se ministrům zmrazují platy.

Členové vlády budou muset vrátit část své mzdy. Už od května letošního roku totiž kvůli vysokému zadlužení státu měli mít plat zmrazený na loňské úrovni, což se však na jaře nestalo. Vyplývá to z oznámení úřadu vlády i ministra dopravy Andreje Doležala. Měsíčně ministři brali 315 eur navíc.

V dubnu letošního roku evropský statistický úřad Eurostat zveřejnil informaci, podle níž poměr dluhu veřejné správy k HDP v roce 2021 dosáhl na Slovensku hodnoty 63,1 procenta, čímž došlo k překročení horního limitu dluhu veřejné správy. Znamená to, že ve smyslu zákona o rozpočtové odpovědnosti začíná platit tzv. . dluhová brzda.

Ministři by měli vracet část platu
Snížení platu členům kabinetu na úroveň předchozího roku je jednou ze sankcí, kterou předpokládá ústavní zákon o takzvané dluhové brzdě a které mají zabránit vládě ve vyšším zadlužení Slovenska.

To v uplynulých dvou letech výrazněji rostlo, a to v souvislosti s negativním vlivem epidemie nemoci covid-19. Oproti předchozímu období v zemi výrazněji stoupl podíl deficitu veřejných financí i dluhu na výkonu ekonomiky.

„Dostali jsme informaci od úřadu vlády, že bychom měli vrátit část našich mezd. Když bude třeba něco vrátit, tak to vrátím,“ řekl novinářům Doležal.

Šéf úřadu vlády Július Jakab uvedl, že zmíněné opatření ohledně snížení platů pouze členům vlády na úroveň předchozího roku se v zemi nyní uplatňuje poprvé. Informace o hospodaření země za uplynulý rok jsou známy již od konce dubna, podle úřadu vlády tak snížení platů členům vlády nabylo právní moci začátkem května.

„Byla to nová situace ve státě. Chtěli jsme mít proces tak učiněný, aby i do budoucna všichni věděli, jak to udělat a aby nedošlo k chybě,“ řekl Jakab k tomu, že oznámení o zmrazení platů členům vlády bylo zveřejněno až nyní.

Loni platy politiků klesly
Základní plat člena kabinetu je stanoven na půldruhého násobek výdělku poslanců parlamentu, kterým měsíční mzda bez příplatků letos stoupla na 3270 eur. Loni platy politikům na Slovensku včetně poslanců klesly, a to pro vysoký deficit veřejných financí země v roce 2020.

Na současnou již menšinovou vládu premiéra Eduarda Hegera se v souladu se zákonem o dluhové brzdě do května příštího roku nevztahují nejpřísnější možné sankce při vysokém zadlužení země, jako jsou například povinnost sestavit návrh rozpočtu veřejné správy bez deficitu nebo požádat sněmovnu o vyslovení důvěry.

Strana Svoboda a Solidarita, která odešla do opozice, již dříve svůj souhlas se změnou zmíněného ústavního zákona podmínila zavedením stropu ohledně zvyšování daní. V původní čtyřčlenné koalici Sas podporu partnerů k takové úpravě ale nezískala.


Nechte svou kariéru růst. Nabídka zaměstnání crypto obchodní zástupce zde!


Reviews

Další články autora