2.9 C
Brno
Pondělí, 22 dubna, 2024

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále...

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění. Mezičtvrtletní...

Evropská komise navrhne okamžitá opatření ke zmírnění cen elektřiny

Rusko označila šéfka Evropské komise za nespolehlivého dodavatele, který manipuluje s energetickými trhy.

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu oznámila záměr přijmout soubor pěti opatření proti vysokým cenám elektřiny. Informuje o tom zpravodaj TASR z Bruselu.

Nové zdroje
Šéfka eurokomise ve vystoupení před novináři v Bruselu Rusko označila za nespolehlivého dodavatele, který manipuluje s energetickými trhy. Uvedla, že EK diverzifikací dodávek plynu zajistila naplněnost společných zásobníků na úrovni 82 procent.

Podařilo se to zvýšenými dodávkami zkapalněného plynu (LNG) a plynu přes plynovody z USA, Norska, Alžírska a Ázerbájdžánu. Jen Norsko nyní dodává více plynu než Rusko.

„Manipulace trhů s plynem má vedlejší účinek na trh s elektřinou. Jsme konfrontováni s astronomickými cenami elektřiny pro domácnosti a firmy. Předložíme soubor okamžitých opatření, která ochrání zranitelné spotřebitele a podniky,“ řekla Von der Leyenová.

V první řadě půjde o „inteligentní úspory elektrické energie“ k vyrovnání špiček spotřeby. Zadruhé půjde o návrh zastropovat nadměrné zisky výrobců elektřiny s nízkými náklady. Komise navrhne přesměrovat tyto zisky na podporu zranitelných lidí a společností. Do třetice nový návrh EK postihne nadměrné zisky ropných a plynárenských společností pomocí solidárního příspěvku.

Zastropování cen
„Všechny zdroje energie musí pomoci při řešení této krize,“ uvedla šéfka eurokomise. Členské státy EU by měly z těchto příjmů podpořit zranitelné domácnosti a investovat do čistých domácích zdrojů energie.

Čtvrté opatření podpoří energetické společnosti vůči nestálosti trhů. „Aktualizujeme dočasný právní rámec, abychom umožnili rychlé poskytování státních záruk,“ popsala situaci.

Páté opatření se týká zastropování cen pro dovážený ruský plyn. „Cíl je jasný, musíme snížit příjmy Ruska, které Putin používá k financování války proti Ukrajině,“ zdůraznila Von der Leyenová. Na začátku války přes ruské plynovody proudilo do Evropy 40 procent plynu, dnes je to už jen devět procent.

„Tohle jsou těžké časy. Jsem však přesvědčena, že Evropané mají ekonomickou sílu, politickou vůli a jednotu, aby tuto situaci zvládli,“ uvedla v závěru svého prohlášení.

Reviews

Další články autora