2.9 C
Brno
Pondělí, 22 dubna, 2024

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále...

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění. Mezičtvrtletní...

Průmysl v červenci prohloubil pokles

Meziroční pokles zaznamenalo z 15 sledovaných odvětví průmyslu až deset.

Průmyslová produkce v červenci 2022 meziročně poklesla o 6,4 procenta, zvýšila tak tempo poklesu zaznamenané v červnu, ale udržela se pod mírou poklesu evidovaného v jarních měsících.

Slovenský průmysl v červenci vyprodukoval o 2,8 procenta menší hodnotu než průměrně v roce 2015. Byl to nižší výkon než v červenci v posledním roce před pandemií (v červenci 2019), respektive přibližně taková kondice jako v sedmém měsíci v roce 2018.

Celkově z 15 sledovaných odvětví průmyslu až 10 odvětví, zaznamenala meziroční pokles. Vyšší produkci než před rokem mělo jen 5 odvětví, rozhodující struktury slovenského průmyslu prohloubily poklesy a důležitá výroba dopravních prostředků byla jen těsně nad hodnotou loňského roku.

Aktuální výsledek odvětví po zohlednění růstu/poklesu v kombinaci s váhou odvětví ve struktuře průmyslu v sedmém měsíci nejvýznamněji ovlivnil pokles produkce v dodávce elektřiny, plynu, páry o 29,1 procenta (příspěvek -4,01 procentního bodu/p. b. k celkovému výsledku odvětví) , jakož i pokles ve výrobě kovů a kovových konstrukcí o 7,5 procenta (příspěvek -0,99 p. b.).

Výrazný vliv měly i třetinový propad ve výrobě počítačů a elektroniky o 31,7 procenta (příspěvek -0,86 p. b.), jakož i pokles ve výrobě z pryže a plastu o 4,8 procenta (příspěvek -0,49 p. b.), či ve výrobě potravin a nápojů o 8,5 procenta (příspěvek -0,46 p. b.). Výkon průmyslu tlumil také meziroční pokles ve výrobě koksu a rafinovaných ropných produktů o více než 12 procent (příspěvek -0,36 p. b.)

Reviews

Další články autora