10.4 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění. Mezičtvrtletní...

Mzdy se mají zvyšovat i ostatním zdravotníkům v nemocnicích

Na stole má být již konkrétní návrh. Platy...

Sedm tipů, jak pro zdraví a krásu použít med

Med může být všestranným pomocníkem, o jeho příznivých účincích se můžete přesvědčit nejen v kuchyni.

Přestože toto tekuté zlato, jak se medu říká, využíváme zejména v kuchyni, zaslouží si víc než být jen sladidlem do našich čajů či pokrmů. Lékaři se sice u medu vyhýbají označení všelék, ale to, že je v rozumné míře skutečně zdravý, nepopírají. Jeho účinky na náš organismus jsou známé převážně ze stravy, ale využívá se například iv kosmetice, při masážích či při hojení ran.

Důležité je však sáhnout po skutečném, nepančovaném výrobku. Jak rozeznat pravý med?

Sledujte vždy etiketu a hledejte informace o původu medu. Pokud se na obalu píše pouze „med“ a ne včelí med, o pravosti můžeme jen pochybovat.

Napoví vám také chuť a vzhled. Barevně se může med lišit vzhledem k tomu, z jakých květin pochází, při jeho konzumaci však sledujte, jestli vás v krku trochu poškrábe. Pokud ano, jde o pravý med.

Zároveň by se neměl v horké vodě nebo čaji příliš rychle rozpouštět a po dopadu na dno je třeba jej ještě míchat. Tehdy je med pravý. Vzduchové bublinky ve sklenici s nepančovaným medem se pouze pomalu přelévají a ukládají v záhybech. A pokud med krystalizuje, o jeho pravost se obávat nemusíte.

Kde všude jej můžete využít?
Lék proti kašli
Med patří do babských receptů při nachlazení či chřipce, ale jeho účinky potvrzuje i věda. Podle studií z roku 2007 a 2010 je při kašli účinnější než některé konvenční léky nebo jako placebo. Vědci zkoumali děti ve věku od dvou do osmnácti let a ukázalo se, že po užití medu spaly v noci klidněji a jejich kašel ustoupil.

Metastudie z minulého roku poukázala na to, že med předčí vícero způsobů léčby kromě té, ve které tvoří účinnou látku dextrometorfan, s jejími účinky je však srovnatelný. Zároveň má jen velmi málo vedlejších účinků a lékaři jej doporučují pro děti od jednoho roku výše.

Lék na rány a popáleniny
Med se v mnoha případech úspěšně používá také k urychlení hojení ran. Jeho efektivnost má způsobovat kombinace jednoduchých cukrů a antibakteriálních účinků včelího produktu. V některých případech je účinnější než konvenční obklady, vždy však záleží na typu poranění a zda se jedná o akutní nebo chronický problém. Velmi efektivním se podle výzkumů zdá být manuka med pocházející z Nového Zélandu, který obsahuje látky bojující s bakteriemi a je údajně účinnější než antibiotika.

Posílení imunitního systému
Chcete-li z medu získat co nejvíce, konzumujte jej syrový. Ten obsahuje ve velkém množství vitamíny, minerály a enzymy prospěšné pro náš organismus a posiluje také celkovou imunitu. Týká se to především zmíněného manuka medu, který stimuluje produkci buněk imunitního systému.

Spálená pokožka po opalování
Chcete-li sáhnout v takovém případě po přírodní léčbě, smíchejte dohromady med a gel z čistého aloe vera. Oba produkty totiž mají silné protizánětlivé účinky, zklidní pokožku a obnoví její hydrataci. Med je velkým pomocníkem, který ji zvláční a zklidní podráždění. Míchejte v poměru jedna ke dvěma ve prospěch aloe vera.

Když vás trápí lupy
Med je populární součástí různých kosmetických výrobků, které působí na pleť. Použít jej však můžete i při vlasových problémech. Dokáže být totiž nápomocný například při lupech, vysušené pokožce hlavy, svědění, ekzémech či vypadávání vlasů.

Surový med podle výzkumů dokázal potlačit zmíněné symptomy při každotýdenním pravidelném používání. Pacienty léčili roztokem medu (90% medu zředěného s teplou vodou), který si dvě až tři minuty vmasírovávali do vlasů a následně nechali asi tři hodiny působit.

K čištění pórů
Enzymy v medu pomáhají čistit pokožku a udržet ji bez černých teček. Pokud jej zkombinujete s jojobovým nebo kokosovým olejem, získáte zároveň i prevenci před tvorbou bakterií. Ty mohou vést k nerovnováze pleti a vyrážkám.

Vyzkoušejte náš tip, jak si po domácku vyčistit pleť – smíchejte jednu polévkovou lžíci medu se dvěma polévkovými lžícemi jojobového nebo kokosového oleje (dokud nebude hmota hladká a roztíratelná) a aplikujte na umytou a suchou pokožku. Jemně vmasírujte, vyhněte se oblasti očí a následně omyjte vlažnou vodou.

Medový peeling
Z medu lze udělat jakýkoli výrobek na pleť. Pokud si rádi vyrábíte doma své vlastní přípravky a neděláte vám problém míchat ingredience, med můžete použít například v peelingu na obličej či tělo.

Jeden z nejjednodušších si namícháte z

mořské soli
medu
čerstvých bylinek
Nebo použijte

med
třtinový cukr
olivový olej
citron
Olej a med přidávejte zhruba ve stejném poměru (například půl šálku) a vymíchejte na jemnou kaši. Sůl, respektive cukr rozmíchejte na co nejjemnější částečky. Na závěr přidejte citrónovou šťávu, případně pro vůni použijte bylinky (například mátu).

Reviews

Další články autora