2.9 C
Brno
Pondělí, 22 dubna, 2024

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále...

Růst ekonomiky eurozóny se zrychlil, překonal očekávání

Odhady signalizovaly, že se tempo růstu nezmění. Mezičtvrtletní...

Chcete vypadat atraktivnější?

Vědci oficiálně potvrdili, že dostatek spánku souvisí s tím, jak působí naše vzezření na ostatní.

Každý laik ví, že krása a spánek spolu souvisí. Po osmihodinovém nerušeném spánku vypadáme ráno svěžejší, odpočatější, krásnější. A funguje to i naopak – když se nevyspíme dostatečně, ráno bojujeme s kruhy pod očima, otoky a celkovou únavou, která se odráží i na tváři.

Nyní však hypotézu, že spánek zvyšuje atraktivitu, potvrdila už i věda. Ze švédské studie, která vyšla v Royal Society Open Science Journal, vyplývá, že i dvě noci slabého spánku po sobě stačí k tomu, abychom ostatním lidem připadali méně přitažliví.

Nezdravé se straníme
Výzkumníci pracovali s 25 výlučně ženskými účastnicemi studie ve věku od 18 do 47 let. Jejich úkolem bylo během dvou po sobě jdoucích nocí si pořádně odpočinout ao týden později udělat pravý opak – spát dvě noci po sobě jen čtyři hodiny.

Po každém z těchto pokusů byl dobrovolníků vyfocen bez make-upu. Následně nechali 122 náhodných mužů a žen zhodnotit, jakou míru atraktivity, zdraví, vyčerpanosti a důvěryhodnosti by jim přisoudili.

Ukázalo se, že noc bez kvalitního spánku hraje velkou roli v tom, jak nás okolí vnímá a může mít dopad i na náš společenský život. Lidé zobrazení na fotografiích po dvou nocích nedostatečného spánku připadali nezávislým pozorovatelům jako méně důvěryhodní, méně atraktivní, méně zdraví a měli menší chuť se s nimi socializovat.

Tyto výsledky podle vědců poukazují na přirozené lidské instinkty, při kterých se distancujeme od méně zdravých jedinců.

„Akutní spánková deprivace a unavený vzezření jsou vnímány druhými lidmi ve spojení s nízkou přitažlivostí a zdravím. Z toho vyplývá, že člověk se vyhýbá kontaktu s takovou osobou, aby strategicky zredukoval zdravotní riziko,“ říkají ve studii.

7 tipů, jak se vyspat do krásy

 1. Postarejte se o pokožku
  Před spaním se nezapomeňte odlíčit a dobře vyčistit pokožku na obličeji, aby se v ní neusazovaly nečistoty. Na noc použijte také vhodný krém, který ji bude hydratovat a dodá jí dostatek vitamínů a regeneračních látek.
 2. Uklidněte mysl
  Pár hodin předtím, než si lehnete do postele, se snažte uklidnit své myšlenky, případně meditovat. Nepracujte, nepřemýšlejte nad tím, co všechno stresující vás čeká druhý den, uvolněte se. Nedívejte do mobilu či notebooku.
 3. Žádné světlo a hluk
  Působením tmy se začíná v lidském těle vyplavovat hormon melatonin. Ten pomáhá regulovat spánkový cyklus a na jeho množství závisí i délka a intenzita spánku. Posnažte se proto v noci co nejvíc omezit světlo z ulice, vedlejších místností či ze zapnutých spotřebičů. Důležité je také spát v tichém prostředí, ve kterém vás neruší zvuky z ulice či hluční sousedé. Pokud nelze jinak, použijte špunty do uší.
 4. Vyvětrejte místnost
  Dopřejte si před usnutím čerstvý vzduch a případně snižte v místnosti teplotu, je-li v ní příliš horko. Ideální teplota během spánku je 18 stupňů.
 5. Nejezte před spaním a nepijte alkohol
  Vynechejte těsně před spánkem velké porce jídel, ne nadarmo se přece říká, že člověk má potom těžké sny. Nechoďte však spát úplně hladoví. Rovněž nepijte alkohol alespoň tři hodiny před spaním, dopřejte si raději dostatek čisté vody.
 6. Dejte si koupel
  Máte s usínáním potíže a ne a ne se snadno ponořit do říše snů? Dejte si před spaním horkou koupel, která vás zrelaxuje a zároveň vám stoupne tělesná teplota. Když vám po vyjetí z vany opět klesne, začnete se cítit více ospalí.
 7. Dostatek spánku a přesnost
  Doporučuje se chodit spát (a také vstávat) vždy ve stejnou dobu, váš mozek a tělo se tak lépe nastaví na pravidelný spánkový rytmus. Zároveň si vytvořte takové rituály, abyste měli spánku dostatek, tedy zhruba osm hodin.

Reviews

Další články autora